Уникален „дуел“ между вина на прочутата Риоха и емблематичната българска изба Катаржина Естейт
Óscar Tobía Blanco Reserva 2017 на Риоха и Encore Syrah 2021 на Катаржина Естейт бяха големите победители на изключителната вечер в резиденцията на Риоха в Мадрид
Събитието беше инициирано, блестящо организирано и осъществено от посланика на България в Испания Алексей Андреев и президента на Rioja Center of Madrid - Хосе Антонио Руперес Каньо.
Изумителна архитектурна сграда, старинна, творение на изкуството (винаги съм твърдял, че испанците са най-великите архитекти на света), в най-престижния и най-скъп квартал на Мадрид – Саламанка. Но и още нещо - резиденция на Риоха в Мадрид - Риоха, областта с изби в Испания, която след тези от Бордо, продава най-много вино в света. В тая светая светих на виното се състоя нещо изумително - „дуел“ между вина на прочутата Риоха и вина на най-успешната българска изба Катаржина Естейт.
Събитието е част от престижния календар за международни дегустации на Rioja Center. Неговото 13-то издание беше под надслов „Среща на българските вина и вина от Риоха“. То бе председателствано от Хосе Антонио Руперес Каньо, президент на Rioja Center of Madrid, и Алексей Андреев, посланик на България в Испания.
Президентът на Rioja Center започна с приветствени думи. Той подчерта пред присъстващите за повторното активиране на тези международни дегустации, две години след последната, като изтъкна ролята на Алексей Андреев, посланик на Република България в Испания да се даде път на представянето на 5-те български вина и 4-те вина от Риоха, хармонизирани с типични продукти от България и Ла Риоха.
От ляво на дясно четирима от най-важните хора на вечерта - Андрей Христов, Вихрен Димитров, посланик Алексей Андреев и Хосе Антонио Руперес Каньо
Посланик Андреев изрази благодарност към президента на Центъра на област Ла Риоха в Мадрид за предоставената възможност за втори път в Испания да бъдат представени български вина и продукти, като изрази надежда за продължаване на вече установената традиция за представяне на продукцията и на други български изби.
Пред около 60 души, сред които професионалисти от винарския сектор, сомелиери, ресторантьори, хотелиери, винени асоциации, дистрибутори на вина и представители на медии, се проведе съвместна дегустация на български вина от специфични български сортове грозде и на няколко от Ла Риоха. Центърът на Риоха в Мадрид от години се е превърнал в традиционно място за винени дегустации в сърцето на испанската столица.
На проявата присъстваха трима бивши посланици на Кралство Испания в България за последните 20 години – Хосе Тапия, Хосе Ангел Лопес-Хорин и Алехандро Поланко.
Тук бяха още Пантелеймон Гасиос, представител на гръцкото посолство, Гундега Пумпюре, съветник в латвийското посолство и Мария Янчева, икономически и търговски съветник в българското посолство. От винената индустрия на Испания присъстваха водещи сомелиери и топ журналисти, които пишат за вино - Артуро Уртадо, Хавиер Гила, Хектор Ромеро, Адриана Тобалина Галерон, Хосе Валдеаркос, Марина Гарсия и Педро Кареньо.
Инициативата откри нови възможности в най-скоро време да бъдат организирани посещения на групи от испански специалисти в областта на виното в България, за да се запознаят на място с разнообразието и качеството на българските вина и уникалните видове грозде, някои от които се култивират само в страната ни.
Вината „Дуелисти“
Петте вина от България бяха на Винарска изба Катаржина Естейт: Les Fleurs 2022 (Chardonnay), Art et Amour 2022 (Sauvignon Blanc & Viognier), Encore Syrah 2021 (Syrah), Katarzyna Mavrud 2022 (Mavrud) и Katarzyna Rubin 2022 (Rubin). Те бяха представени от Андрей Христов, търговски директор на избата.
Андрей Христов, търговски директор на Катаржина Естейт, презентира избата и нейните вина "дуелисти" за вечерта.
Четирите вина от Rioja: Tobía Selección de Autor Blanco 2022 (Chardonnay и Tempranillo), Óscar Tobía Blanco Reserva 2017 (различни сортове бяло грозде), Óscar Tobía Reserva Tinto 2018 (Tempranillo и Maturana Tinta) и Оскар Тобиа Гран Резерва 2016 (Темпранийо и Грациан). Те бяха представени от Йоланда Родригес, търговски директор на Bodegas Tobía.
След коментарите на водещите сомелиери и топ винени журналисти от Испания стана ясно, че големите победители на тази изключителна вечер в резиденцията на Риоха в Мадрид бяха Óscar Tobía Blanco Reserva 2017 на Риоха и Encore Syrah 2021 на Катаржина Естейт. Мнението на професионалистите съвпадна с това на елитната публика, която оцени по достойнство всички представени вина.
Представените 9 вина бяха съчетани с български и риохански продукти - от българска страна на Свинекомплекс Голямо Враново Инвест, а от испанска - на Despensa Pisón, компания, разположена в Ескарай. Гостите на вечерта опитаха колбаси и свинско месо от породата „Черен ангел” на Голямо Враново, а от Риохан – чоризо, салчичон, кървавица и емпанада. Така уникалното винено преживяване се превърна и в кулинарно.
Испанците бяха възхитени от невероятното месо на породата „Черен ангел“. По мнението на големи европейски специалисти, най-вече от Германия, то не остъпва по качества на Иберико, от което се приготвя прочутия хамон. Повечето елитни гости на вечерта бяха на това мнение, а президентът на Резиденция Риоха Мадрид се обърна към Вихрен Димитров, изпълнителен директор на Голямо Враново Инвест, че желае да бъдат осъществени търговски контакти, които да доведат до навлизането на „Черен ангел“ в Испания.
Още малко за „Черен ангел“
В свиневъдството на България повече от 20 години не е правен хибрид. По примера на животновъдите от Унгария и Испания, от Голяма Враново са издирили най-добрата местна порода, източнобалканската, която се отличава и с най-добрите вкусови качества в Европа. Експериментът на компанията се провежда в партньорство с два университета.
Йоланда Родригес, търговски директор на Bodegas Tobía, представи вината на Риоха
Първите около 200 прасенца от хибридната порода вече са родени в свинекомплеса в Голямо Враново. Идеята на хората, които са се захванали със създаване на тази хибридна порода, която е с работно име „Черен ангел”, е да бъде запазена източнобалканската свиня. Това е порода, която се е отглеждала от около 2 000 години в пределите на нашата държава, но преди 5 години, по време на африканската чума по свинете, почти е изчезнала.
„Искаме да използваме индустриалните предимства на породата, при която прасенцата за около 5-6 месеца могат да достигнат над 120 - 130 килограма. В същото време ще запазим вкусовите качества на източнобалканската свиня”, отбелязва Вихрен Димитров.
Месото от новата подобрена кръстоска между източнобалканска свиня с други традиционни породи, не само ще може да се конкурира успешно с прочутия испански хамон, но вероятно ще покаже по-добри качества, коментират не само свиневъди, но и големи екперти от Европа.
Слово на Алексей Андреев, Извънреден и пълномощен посланик на Република България в Кралство Испания:
България предлага изключително качество на вината с добавената стойност на много уникални сортове, които не се срещат никъде другаде
Скъпи Хосе Антонио, можем да се възползваме от тази дегустация, за да проведем дуел между риоханското и българското чорисо. Сигурен съм, че „Черният ангел“ има шансове да спечели.
Уважаеми г-н Президент, скъпи приятелю, Уважаеми дипломатически представители, Уважаеми колеги Посланици с предишни мандати в България, Уважаеми дами и господа, Приятели,
За мен е голяма чест и преди всичко удоволствие да представя българските вина пред толкова изискана публика и в страна с толкова добре развити винарски традиции.
За втори път заедно със Сентро Риохано организираме дегустация на български вина и трябва да признаем, че този път вече не се страхуваме.
Хосе Антонио Руперес Каньо, президент на Rioja Center of Madrid (вляво), и Алексей Андреев, посланик на България в Испания, за втори път заедно - посолството и Сентро Риохано, организират дегустация на български вина.
Убедени сме, че нашите вина, особено тези на винарска изба Катаржина Естейт, които представяме днес, могат достойно да се състезават в дуел, както е посочено в поканата, не с кой и да е, а с вината на Ла Риоха! Може да се каже, че имаме удоволствието да се сравняваме с най-добрите!
Бих искал да благодаря на Centro Riojano и най-вече на неговия президент Хосе Антонио Руперес за чудесната възможност, която ни бе предоставена за пореден път, както и за щедростта на риоханската винарна, с чиито вина ще имаме честта да се сравним. Бихме искали да благодарим и на г-н Андрей Христов, търговски директор на Katarzyna Estate, за това, че днес ни представи някои от изисканите вина на тази изба.
Българското вино е смесица от хилядолетна история, от различни бурни моменти, които са повлияли на нашето лозарство. През последните 30 години обаче българското вино успя да си извоюва отново място в сърцата на любителите на виното, съчетавайки съвременните тенденции с вкуса на нашите местни сортове грозде. Един от първите ни приноси към европейската гастрономическа култура, когато се присъединихме към Европейския съюз, беше регистрирането на наименованието за произход на двата ни най-ендемични сорта грозде - Мавруд и Мелник.
В резултат на това днес България предлага изключително качество на вината с добавената стойност на много уникални сортове, които не се срещат никъде другаде, и съм сигурен, че моите колеги посланици, които са живели в страната и са се наслаждавали на нейните вина, могат да го потвърдят.
Накратко, днес сме се събрали, за да дегустираме, и то много, предвид разнообразието от вина и продукти, които ще опитаме както от българска, така и от риоханска страна.
Крайно вдясно на снимката - Еленко Андреев, Директор човешки ресурси в "Парфен ООД". До него е Пантелеймон Гасиос, представител на гръцкото посолство. Крайно ляво на снимката - Димитър Дженев, главен редактор на сайта exporter.bg, а до него е Мария Янчева - икономически и търговски съветник в посолството на България в Испания. Еленко Андреев и Димитър Дженев оказаха специално съдействие за този "дуел", а Мария Янчева с много ентусиазъм и всеотдайност участва в организацията на това бляскаво събитие.
Убеден съм, че колкото повече опознаваме вкусовете и кулинарните си особености, толкова повече връзки на приятелство и близост ще се създадат между нашите два народа.
От своя страна искахме да придружим дегустацията на вино с някои от гурме продуктите на нашата страна. По този повод бих искал да благодаря на българската фирма „Голямо Враново“, чийто изпълнителен директор, г-н Вихрен Димитров, е днес с нас, за това, че ни предложи месо и продукти от порода свине, типична за нашата страна, наречена „черен Ангел“. Между другото, скъпи Хосе Антонио, можем да се възползваме от тази дегустация, за да проведем дуел между риоханското и българското чорисо. Сигурен съм, че „Черният ангел“ има шансове да спечели.
Очаквам с нетърпение да чуя професионалните ви оценки за нашите вина и месни продукти.