финанси > инвестиции


Инвестициите в кръгова икономика у нас са над средното равнище в ЕС

Частните инвестиции в България в подгрупа от икономически сектори, имащи значение за кръговата икономика се оценяват на около 0,18 % от БВП и са над средното равнище в ЕС, което е 0.12%

"Тези инвестиции създават над 60 хиляди работни места", казва още зам.-министър Лъчезар Борисов.

Частните инвестиции в България в подгрупа от икономически сектори, имащи значение за кръговата икономика се оценяват на около 0,18 % от БВП и са над средното равнище в ЕС, което е 0.12%. Тези инвестиции създават над 60 хиляди работни места. Това е заявил заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов при откриването на Конференция на тема „Кръгова икономика и устойчиви финанси", организирана от Висшето училище по застраховане и финанси. На събитието са присъствали още вицепремиерът Марияна Николова, представители на академичните и бизнес средите, съобщава икономическото министерство.

Зам.-министър Борисов посочил, че в настоящия програмен период политиката на Министерството на икономиката е фокусирана върху иновациите, като основен фактор за устойчив растеж и повишаване добавената стойност в икономиката. По думите му визията за развитие на иновациите у нас са заложени в Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г. „Една от основните цели в Стратегията е стимулиране на технологичната модернизация в производствения сектор, използваща ресурсоефективни/безотпадни технологии, намаляващи замърсяването при източника, намаляващи въглеродните емисии“, подчертал той.

Икономическият заместник-министър изтъкнал, че основен финансов инструмент за реализация на заложените цели в Стратегията е Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, по която се финансират проекти по приоритетни оси 1 „Технологично развитие и иновации“ и 3 „Енергийна и ресурсна ефективност“.

„По първата приоритетна ос са в процес на изпълнение три процедури на обща стойност 217 млн. лева, като те са насочени към разработване и внедряване на нови продукти, процеси и бизнес модели в предприятията, съобщил Борисов. Той допълнил, че по втората приоритетна ос се изпълняват три процедури на обща стойност 298 млн. лева, които са насочени към подкрепа за повишаване на енергийната ефективност в предприятията и подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за повишаване ефективното използване на ресурсите в предприятията и пряко допринасят към развитието на кръговата икономика и околната среда“.

Заместник-министърът на икономиката отбелязал и огромната роля на банките за финансирането за устойчиво развитие. „Те се явяват своеобразен проводник на трансформацията на икономиката в кръгова и са основен акцент на днешния форум за споделяне на добри идеи и успешни бизнес партньорства, които са довели до създаване и развитие на иновативни технологии, системи и решения с благоприятен ефект върху околната среда“, завършил той.




















 
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Анкета

Ще стане ли България Силициевата долина на Балканите?
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер